Strojenie instrumentów muzycznych
Strojenie fortepianu i pianina
Zalecana częstotliwość strojenia pianin i fortepianów to 2 razy w roku niezależnie od tego, czy instrument był w tym czasie użytkowany. Natomiast raz w roku, należy wykonać strojenie obowiązkowo. Strojenie instrumentu powierzać należy jedynie wykwalifikowanym fachowcom. Podczas strojenia stroiciel wykonuje przegląd całego instrumentu oraz wykonuje korekty mechanizmu, które zapobiegają poważnym uszkodzeniom mechanizmu młoteczkowego i klawiatury. Częste strojenie powoduje że zawsze korzystamy ze sprawnego pianina oraz per saldo oszczędzamy pieniądze na kosztownych naprawach generalnych. Należy także tutaj mocno zaakcentować najważniejszą zaletę częstego strojenia, instrument nastrojony nie psuje słuchu wykonawcy oraz słuchaczom. Uczniowie szkół muzycznych, grający na nienastrojonych instrumentach, mogą mieć problem na zajęciach kształcenia słuchu. Osłuchanie się ze źle brzmiącymi dźwiękami wpływa negatywnie na rozwój ich słuchu. Jeżeli na początku nauki dziecko rejestruje i przyswaja dźwięki spoza prawidłowej skali muzycznej, to następnie ma trudności z prawidłowym rozróżnianiem usłyszanych dźwięków.
Na czym właściwie polega strojenie?
W celu wyrównania brzmienia poszczególnych dźwięków, słabsze z nich, a mianowicie w rejestrach tenorowym i sopranowym, zostały ułożone w po 2-3 struny, które strojone są na jedną częstotliwość. Takie grupy nazywane są „chórami”. Siła naciągu powoduje, że uzyskiwane z nich dźwięki obniżają swoje brzmienie. Jeśli instrument nie jest strojony przez dłuższy czas, wysokość danego instrumentu może obniżyć się znacznie obniżyć, nawet o pół tonu.
Strojenie pianina polega na takim wyregulowaniu napięcia strun, aby ich częstotliwość drgań odpowiadała dźwiękom skali równomiernie temperowanej.
UWAGA! Nie każdy instrument można przestroić do nominalnego stroju 440 Hz . Tylko współczesne konstrukcje instrumentów umożliwiają strojenie do 440 Hz. Starsze pianina/fortepiany były dostosowane do stroju o pół tonu niższego. Przestrojenie takiego instrumentu może powodować jego rozstrajanie się lub kołki na których osadzone są struny mogą nie trzymać spodziewanego stroju.
Inne czynności wykonywane przy instrumencie takie jak: regulacja prawidłowego działania mechanizmu pedałowego, tłumikowego, młoteczkowego i klawiatury, stabilne obsadzenie lub wymiana kołków stroikowych w strojnicy, wymiana strun. Nie należą do zakresu usług strojenia i naliczane są osobno po konsultacji z właścicielem instrumentu.